Wybór słów kluczowych do pozycjonowania sklepu

Wybór słów kluczowych na blogu sklepu internetowego ma na celu przyciągnięcie klientów w fazie poszukiwania produktów. To moment, w którym nie są jeszcze gotowi na zakup. Szukają informacji, edukacji, inspiracji. Blog tematyczny ma być dla nich pomocą aby poznali markę i zapamiętali ją na przyszłość kiedy będą podejmować decyzję zakupową. Blog staje się kimś w rodzaju „eksperta” w danej niszy, który potrafi odpowiedzieć 24 godziny na dobę na każde pytanie w danym obszarze.

Brandowe słowa kluczowe

Słowa kluczowe możemy podzielić na kilka grup.  Najcenniejsze są słowa brandowe  – czyli nazwa marki / firmy wpisywane wtedy kiedy już klient zna nasz sklep. Im bardziej rozpoznawalna marka tym więcej ruchu uzyskujemy na ten zestaw. Zaletą jest fakt iż słowa te zazwyczaj są unikalne  więc uzyskujemy najczęściej pierwsze miejsce w wynikach wyszukiwania  

Słowa kluczowe – długi ogon

Frazy kluczowe składają się najczęściej z kilku wyrazów. Im więcej wyrazów tym łatwiej uzyskać pozycję. Często słowa ogólne nie generują sprzedaży ponieważ klienci nauczyli się wpisywać zapytania bardziej precyzyjnie. Klient, który chce kupić torbę do laptopa, oczywiście może wpisać takie słowa: 

  • “torba”
  • “torba na laptopa”
  • “torba na laptopa 15”
  • “torba na laptopa 15 dicota”

Słowa wielowyrazowe to tzw słowa kluczowe z długiego ogona (long-tail ) Im dłuższe słowo tym więcej wiemy o tym czego szukają klienci.  Słowa kluczowe z długiego ogona mają też znacznie wyższe konwersje  w sklepie internetowym. 

wybór słów kluczowych

 

Planer słów kluczowych

Do tworzenia listy haseł wykorzystujemy darmowe narzędzie w Google Ads – Planer słów kluczowych. Wybieramy jedno najważniejsze słowo, od którego zaczniemy tworzyć listę kategorii słów. Na przykładzie sklepu z torbami do laptopów, będzie to hasło „torba do laptopa”. Uzyskamy w ten sposób pierwsze 50-100 słów kluczowych dla naszego sklepu.

wybór słów kluczowych

Grupujemy poszczególne słowa i zaczynamy uzupełniać o wszystkie warianty jak np liczba pojedyncza, liczba mnoga. Następnie sprawdzamy ponownie Planerem Słów Adwords czy nie znajdziemy jeszcze dodatkowych propozycji na słowa z poszczególnych grup. Uzupełniamy tabelę i ostatecznie dostajemy listę kilkuset słów kluczowych, które musimy zacząć używać w opisach produktów oraz wpisach na naszym blogu. Ten katalog słów kluczowych wykorzystamy w przyszłości do uruchomienia kampanii reklamowej w Google Adwords.

Jak tworzyć treść na blogu w sklepie internetowym?

Słowa kluczowe są jak drogowskazy dla robotów wyszukiwarek w tym Google. Optymalizacja dla wyszukiwarek (inaczej nazywana optymalizacją SEO) polega na tworzeniu treści strony w taki sposób aby była łatwo znajdowana dla wyszukiwarki a następnie dla klientów. Im bardziej ogólne hasło tym mniej wiemy czego szuka potencjalny klient. W praktyce np. hasło „marynistyka” jest bardzo ogólne, nie wiemy czy klient interesuje się malarstwem, czy pisze pracę dyplomową. Nie wiemy (wyszukiwarka także) jakie są oczekiwania klienta co do wyniku.

Firmy pozycjonujące często oferują uzyskanie pozycji na takie hasła ale w praktyce to hasła 2-3-4 wyrazowe generują ruch o większej konwersji. Z wysokim prawdopodobieństwem określamy czego potrzebuje klient, który wpisze „torba na laptopa 15 dicota” Wystarczy mu ten produkt pokazać w sklepie i wzbudzić zaufanie prezentując np. 10 topowych modeli toreb marki Dicota. Pod artykułem zamieszamy dodatkowo linki do produktów.

W każdym sklepie czy na wpisie na blogu aby strona była dobrze ustawiona dla wyszukiwarek należy starannie wypełnić następujące pola:

  • Title / tytuł – ok. 50 znaków zawierających najważniejsze 2 słowa kluczowe, tytuł powinien być inny dla każdej podstrony w sklepie
  • Description / opis – 150 znaków opisujących najlepiej w jednym zdaniu zawartość strony, używaj słów kluczowych alternatywnych do tych w tytule lub w innej formie gramatycznej. To tekst którym musisz przekonać klienta do kliknięcia w wynikach wyszukiwania, wyróżnij się nawiązując do twojego USP
  • H1 – znacznik w kodzie strony który wskazuje robotom iż dany tekst jest tytułem, powinien zawierać słowo kluczowe zawarte w tytule strony ale nie powinien być identyczny jak tytuł
  • Treść strony – czyli to co najważniejsze. Treść powinna składać się z krótkiego wprowadzenia które zainteresuje czytelnika oraz rozwinięcia. Tekst opisu produktu czy wpisu na blogu powinien być unikalny czyli napisany przez ciebie. Jest to zajęcie czasochłonne ale w perspektywie roku wygeneruje 10x większą sprzedaż niż najważniejsze hasło kluczowe w branży. Dobrze jest używać śródtytułów, pogrubionych i zawierających hasła kluczowe a w każdym z akapitów umieszczać słowo kluczowe użyte w śródtytule. Należy używać form fleksyjnych i gramatycznych tak jak w języku polskim
  • Alt Text – tekst opisujący dla obrazków – ludzie zobaczą obrazek ale robot wyszukiwarki niestety nie, w tym celu stosuje się opisy zawartości obrazków co w niektórych branżach np. sklepy z fototapetami generuje znaczny ruch z wyszukiwarek obrazków. Opisując zdjęcie używamy 1-2 słów kluczowych. Pamiętaj aby opis był adekwatny do treści artykułu w którym został wstawiony obrazek.
  • Przyjazny adres URL – najczęściej generowany automatycznie przez co zawiera mało istotne słowa lub kod produktu, zdecydowanie lepiej ustawić go ręcznie i wstawić w nim słowa kluczowe związane z produktem i producentem lub kategorią.
  • Linki tekstowe – to odnośniki do innych stron w twoim serwisie lub innych domen, powinny zawierać słowo kluczowe które jest ustawione w tytule strony docelowej.

Szczególne ważne będą opisy obrazków umieszczanych w artykułach. Jeżeli wszystkie atrybuty zostaną wypełnione to bardzo szybko uzyskamy pozycje w Google Images, w ecommerce to ważna sprawa ponieważ bardzo wiele osób szuka po zdjęciach. Opisując zdjęcia możemy wykorzystać dodatkowe słowa kluczowe, inne niż w nazwie artykułu , kategorii wpisów. Wysoka ocena opisów obrazków pomaga w ogólnej ocenie strony w wynikach naturalnych a często daje to również wynik w postaci obrazka na pierwszej pozycji wyników.

Pamiętaj że nie od razu uzyskasz pozycje w wyszukiwarkach.  Każdy musi przejść kilka etapów zanim zacznie sprzedawać z wyników organicznych. Dlatego każdemu kto nie ma dużego budżetu na reklamę zalecałbym pisać bloga przez pierwszy rok tak aby uzyskać ruch organiczny.

wybór słów kluczowych
wybór słów kluczowych

Jeżeli używasz WordPress  Woocommerce to całą operację optymalizacji treści na słowa a kluczowe wykonasz dzięki wtyczce Yoast SEO