Kryzys w handlu detalicznym vs e-commerce ?

Rosną obawy co do dalszych spadków sprzedaży detalicznej  globalnie a wykresy pokazują być może silniejsze spowolnienie gospodarki w roku przyszłym.  Kryzys w handlu detalicznym rozprzestrzenia w całej Europie i zaczyna także dotykać największych sklepów internetowych.  Spadki wyników sklepów takich jak Asos  czy Zalando w Wielkiej Brytanii, pokazują wyraźnie, że handel detaliczny idzie w dół.

Potwierdzają to nasze własne obserwacje w różnych sklepach internetowych. Wzrosty rok do roku jakie dotychczas były notowane mogą mocno zmaleć.

Niski poziomu zaufania konsumentów powoduje spadki sprzedaży na poziomie 20-25 procent. To szerszy trend wśród konsumentów.  Sprzedawcy detaliczni przez kilka ostatnich lat podnosili sprzedaż za pomocą sklepów internetowych ale tegoroczne spadki wyników online pokazują, że nadchodzi spadek całej sprzedaży detalicznej.  Sytuacja jest sprzeczna z oczekiwaniami takich samych wzrostów sprzedaży online jak odnotowywano przez ostatnie 3-5 lat. A może to coś więcej?

Bardzo fajny wykres poprzednich baniek ekonomicznych. Zobaczcie co się dzieje z e-commerce. Jak wiadomo w przyrodzie nic nie trwa wiecznie i zastanawiam się czy właśnie nie mamy do czynienia z urealnieniem oczekiwań w stosunku do sprzedaży internetowej.

 

 

Dla porównania wykresy różnych firm powiązanych z branżą e-commerce. Grudzień 2018 + wykresy 5 lat wstecz aby łatwiej było porównać.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I na koniec  Fedex bardzo mocno powiązany z rynkiem przesyłek e-commerce.

 

 

I jeszcze producent oprogramowania sklepów internetowych Shopify.