Digital nomad czyli praca zdalna

Ludzkość od dawna jest gatunkiem przyciąganym do koczowniczej egzystencji. W najwcześniejszych latach swobodnie wędrowaliśmy od jednego środowiska do drugiego, podążając wyłącznie za gwiazdami w naszych wysiłkach polowania i gromadzenia.

Zanim powstała współczesna cywilizacja, ludzie rzadko byli przywiązani do jednego miejsca. Jednak teraz żyjemy w zupełnie innym społeczeństwie, w którym życie koczowników zostało zastąpione codziennym wyścigiem szczurów, utrzymującym wielu z nas w jednym miejscu. Aby dalej żyć i zarabiać z powodzeniem, ludzkość często musiała pozostać w miejscu, być przywiązana do określonego biurka lub miejsca.

Pojawienie się nowych technologii, takich jak komunikacja w chmurze, aplikacje do współpracy i narzędzia zwiększające produktywność, oznacza, że ​​internet może być teraz naszym przysłowiowym biurem, co pozwala nam być niezależnym od lokalizacji. Znowu możemy się swobodnie poruszać i wielu z nas korzysta z tego faktu, ponieważ 34% pracowników zdalnych spędza 4-5 dni poza biurem. Covid-19 wysunęło koncepcję pracy zdalnej na pierwszy plan, prowadząc pracowników i firmy, aby ponownie rozważyć potrzebę przywiązania do biura.

Co to jest praca zdalna, a kim jest digital nomad?

W obecnym krajobrazie jest tak wiele różnych typów cyfrowych nomadów, że trudno jest znaleźć jednolitą definicję dla wszystkich. Wiemy jednak, że to nie ci pracownicy są tymi, których widuje się codziennie za biurkiem, zamiast tego są niezależni od lokalizacji, pracują gdzieś z dala od biura. Branże z całego świata zaczynają przyjmować pracę zdalną, a cyfrowy nomada jest częścią tej rewolucji.

Cyfrowi nomadzi mogą pracować dla siebie lub na odległość realizować zadania dla innej firmy. W przeciwieństwie do standardowych pracowników zdalnych, którzy zwykle pracują z domu, przestrzeni coworkingowych lub pobliskiej kawiarni, nomadów określa pasja do eksploracji.

Osoby te mają tendencję do częstej zmiany miejsca, a jednocześnie zarabiania pieniędzy na połączeniu na swoim laptopie lub telefonie. Od Bali po Bangkok, od Kolumbii po Chiang Mai, ci nomadzi są podróżnikami po całym świecie. Żyją w różnych kulturach na całym świecie, poświęcają się nauce nowych umiejętności i doświadczają życia w nowy i ekscytujący sposób.

Digital nomad czyli praca zdalna – Co robi cyfrowy nomad?

Cóż, jak wspomniano powyżej, ci eksperci polegają na pracy zdalnej i zadaniach, które można wykonać na odległość. Na szczęście praca zdalna staje się coraz bardziej popularna. Niektórzy cyfrowi nomadzi mogą kontynuować pracę dla określonej firmy podczas podróży. Mogą na przykład zajmować się takimi rzeczami, jak wprowadzanie danych lub księgowanie na odległość. Zadania te rzadko wymagają czegoś więcej niż tylko odpowiedniego połączenia internetowego, pewnych narzędzi komunikacyjnych i specjalistycznego oprogramowania.

Inni szukają źródeł dochodu pasywnego, takich jak zarządzanie nieruchomościami Airbnb. Pisarze, niektórzy publikują e-booki na amazon, mogą pisać gdziekolwiek się znajdują, opierając się na dochodach z poprzednich e-booków, aby sfinansować swój następny ruch.

Wielu cyfrowych nomadów koncentruje się na budowaniu kariery wokół czegoś, w czym są dobrzy. Ci ludzie są freelancerami, pracują dla szerokiej gamy klientów i firm online. Jako duchy na wpół przedsiębiorcze mają dodatkową pracę polegającą na wyszukiwaniu klientów. Niektórzy mogą korzystać z witryn takich platform jak Fiverr i Upwork, zmniejszając swoje ogłoszenia, aby ułatwić znalezienie nowej pracy.

Bądź w kontakcie i bądź produktywny

Kluczem do znalezienia odpowiedniej pracy jako digital nomad czyli praca zdalna jest poszukiwanie czegoś, co pasuje do bardzo aktywnego i odległego stylu życia. Nie będziesz w stanie być kierownikiem oddziału ani kierownikiem hali produkcyjnej, gdy będziesz na drugim końcu świata. Możesz jednak robić takie rzeczy jak:

 • Dropshipping
 • Obsługa klienta poprzez komunikację w chmurze
 • Projektowanie i tworzenie stron internetowych
 • Zarządzanie mediami społecznościowymi
 • Pisanie i redagowanie
 • Księgowość i zarządzanie finansami
 • IT i administracja
 • Marketing
 • Zarządzanie projektem
 • Rekrutacja i HR (z wideokonferencją)
 • Rozwój oprogramowania
 • Nauczanie i korepetycje
 • Wirtualny asystent

W dobie chmury i automatyzacji liczba zdalnych miejsc pracy dostępnych dla cyfrowych nomadów rośnie. Praktycznie każdą pracę, którą możesz wykonać online, można wykonać na odległość. Wszystko, co musisz zrobić, to znaleźć odpowiednią dla siebie strategię pracy. Niektóre z najlepszych miejsc pracy dla cyfrowych nomadów pozwalają nawet wybierać własnych klientów, pracować według własnego harmonogramu i ustalać własne wynagrodzenie.

Digital nomad czyli praca zdalna – dlaczego jest tak popularny?

Co zatem sprawia, że ​​styl życia cyfrowych nomadów jest tak fascynujący? Mówiąc prościej, chodzi o wolność.  Wszystko, co musisz zrobić, to włączyć komputer i zalogować się do platformy komunikacji lub innych potrzebnych narzędzi. Twoje biurko to Twoja sieć Wi-Fi, a Twoje biuro to cały świat.

W rezultacie cyfrowi nomadzi mają wyjątkową okazję do odkrywania najdalszych zakątków planety, nie martwiąc się o życie w absolutnej biedzie. Jako cyfrowy nomada możesz żyć z następującymi przykazaniami:

1. Pracuj gdzie chcesz i kiedy chcesz

Cyfrowe prace nomadów stawiają Cię w fotelu kierowcy, jeśli chodzi o takie rzeczy, jak harmonogram pracy. Możesz wybrać, gdzie i kiedy czujesz się najbardziej produktywnie. Dla niektórych będzie to w domu przy biurku lub w lokalnej kawiarni. Dla innych będzie to zupełnie nowy obcy kraj.

Podobnie jak pracownicy zdalni, cyfrowi nomadzi mogą również mieć możliwość dostosowania swojego harmonogramu pracy do swoich potrzeb. Jeśli chcesz zrobić coś dla siebie w poniedziałek rano, nie musisz zaczynać pracy, dopóki zadanie nie zostanie wykonane – chyba że masz określony termin realizacji. Możesz nawet robić długie przerwy w środku dnia, aby naładować akumulator.

Tylko upewnij się, że wyznaczasz granice równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, w przeciwnym razie możesz zostać przykuty do komputera 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Praca w niepełnym wymiarze godzin ma znacznie większy potencjał, gdy jesteś w miejscu o niskich kosztach utrzymania.

2. Zainspiruj się nowymi środowiskami

Digital nomad czyli praca zdalna jako freelancer lub właściciel małej firmy online, możesz wybrać dokładnie, jaki styl życia chcesz prowadzić. Niektórzy ludzie latami skaczą z miejsca na miejsce. Inni cyfrowi nomadzi ostatecznie osiedlają się w określonej lokalizacji i stają się zdalnymi pracownikami.

Mówią, że podróże karmią twoją duszę, ale mogą również sprawić, że staniesz się bardziej produktywnym i kreatywnym profesjonalistą. Wiele osób ma dziś trudności z wprowadzaniem innowacji i myśleniem nieszablonowym, gdy ciągle tkwią w tym samym miejscu. Niezależność od lokalizacji pozwala zakłócić codzienne wzorce dzięki ekscytującym nowym środowiskom, które daje szansę na budowanie i ewolucję jako człowiek.

Może się okazać, że styl życia cyfrowych nomadów pomoże ci stać się takim profesjonalistą, jakim zawsze chciałeś być.

3. Wyeliminuj stres związany z tradycyjną pracą

Najlepsze miejsca pracy dla cyfrowych nomadów dają mnóstwo możliwości swobody i elastyczności. Możesz zdecydować, czy pewnego dnia chcesz pracować w zaciszu własnego łóżka, czy też udać się do lokalnej przestrzeni coworkingowej. Eliminuje to wiele stresu związanego z takimi rzeczami, jak standardowy chaos w biurze i codzienne dojazdy do pracy.

Podczas gdy wiele osób martwi się koncepcją zarabiania pieniędzy w podróży, przekonasz się, że życie w miejscach takich jak Azja Południowo-Wschodnia i poza nią może być znacznie tańsze niż życie w Europie i Stanach Zjednoczonych. Możesz nawet dostosować się do bardziej minimalistycznego stylu życia, więc nie musisz zarabiać tak dużo pieniędzy, aby przetrwać.

Czy łatwo jest być cyfrowym nomadem?

Dla pracowników zdalnych z pasją do podróży praca w cyfrowych nomadach mogłaby mieć wiele do zaoferowania. Kiedy życie idzie dobrze, swoboda poruszania się po świecie i odkrywania nowych miejsc może być cudowną rzeczą. Jednak nauka, jak skutecznie zostać cyfrowym nomadem, nie zawsze jest prosta. Życie jako cyfrowy nomada wiąże się z wyzwaniami, które dotykają wszystkich pracowników zdalnych, a także z konkretnymi problemami, które muszą pokonać pracownicy podróżujący.

1. Cyfrowy nomadyzm izoluje społecznie

Digital nomad czyli praca zdalna jako styl życia może wydawać się koncepcją wyzwalającą społecznie. W końcu możesz podróżować po świecie, poznając nowych ludzi i wchodząc w interakcje z różnymi kulturami. Spędzanie czasu w Indonezji lub Estonii może wydawać się ekscytujące, ale jeśli nie znasz lokalnego języka, będziesz miał trudności z nawiązaniem nowych znajomości. Rzadko będziesz miał okazję zapuścić korzenie i nawiązać prawdziwe kontakty z kimkolwiek. To może sprawić, że relacje, które budujesz, będą trochę puste.

Jednocześnie będziesz mieć trudności z połączeniem się z klientami jako freelancer. Praca zdalna to bardzo izolujące doświadczenie. Jeśli nie masz regularnych spotkań wideo z członkami zespołu ani środków do utrzymywania kontaktu każdego dnia, takich jak aplikacja do współpracy, możesz stracić orientację w kulturze swojej firmy.

2. Życie jest nieprzewidywalne

Dla wielu cyfrowych nomadów fakt, że ich styl życia jest nieprzewidywalny, przede wszystkim przyciąga ich do pracy w cyfrowych nomadach. Tacy pracownicy rzadko chcą być przywiązani do określonego rodzaju rutyny. Czują, że praca według wspólnego harmonogramu wpędza ich w rutynę. Jednak nieprzewidywalny styl życia również może być problematyczny.

Na przykład, gdy podróżujesz po świecie, jeśli nagle stracisz połączenie internetowe, możesz utknąć, nie mogąc wykonać pracy dla swojego pracodawcy. Jeśli nie pracujesz, nie otrzymujesz zapłaty. Jednocześnie zawsze istnieje ryzyko, że Twój laptop lub telefon może zostać uszkodzony lub skradziony, zmuszając Cię do jak najszybszego znalezienia pieniędzy na nowe narzędzia.

3. Tak łatwo się rozproszyć

Jako cyfrowy nomada jesteś również narażony na niemal ciągłe rozproszenie uwagi. Podczas gdy praca zdalna z biurka w domu raczej nie przytłacza Cię błyszczącymi rzeczami do zrobienia i zobaczenia, cyfrowy nomadyzm oferuje coś innego. Jako cyfrowy nomada będziesz przez cały czas odkrywać świat i widzieć nowe rzeczy. Może być kuszące, aby zignorować swoją pracę, aby móc więcej doświadczyć.

To jeden z powodów, dla których cyfrowi nomadzi muszą mieć pewność, że mają cel, cel i dużo skupienia podczas pracy. Jeśli nie jesteś pasjonatem tego, co robisz, i nie masz harmonogramu, który Cię poprowadzi, możesz skończyć z niczym.

Pomimo tych oczywistych wyzwań, ruch pracy zdalnej i cyfrowych nomadów rozwija się. Już teraz liczba pracowników zdalnych wzrosła o 140% w ciągu ostatnich 15 lat. Co więcej, gdy cyfrowi nomadzi znajdują odpowiednią rutynę dla swoich potrzeb – prosperują.

Badanie Uniwersytetu Stanforda wykazało, że pracownicy zdalni i cyfrowi nomadzi brali mniej dni chorobowych niż ich odpowiednicy i byli ogólnie o 13% bardziej wydajni.

Jak zostać cyfrowym nomadem?

Tak więc, jeśli nie martwisz się wyzwaniami, ale jesteś podekscytowany możliwościami, jakie może zaoferować cyfrowe życie nomady – jak zacząć? Uczenie się, jak być cyfrowym nomadem, nie jest uniwersalnym doświadczeniem. Wielu dzisiejszych zdalnych pracowników odkrywa to w drodze, ucząc się od innych nomadów, których spotykają podczas podróży po świecie. Istnieje jednak kilka wskazówek, których możesz przestrzegać, aby zwiększyć swoje szanse na sukces.

1. Pozbądź się niepotrzebnych wydatków

Płacenie za rzeczy, których nie potrzebujesz, może być szczególnie problematyczne, jeśli jesteś cyfrowym nomadem. Nie możesz sobie pozwolić na drogie podróże prowadząc ten styl życia, co oznacza, że ​​musisz pozbyć się dodatkowych wydatków, które mogą Cię przytłaczać. Pozbądź się całego długu, którego możesz się pozbyć, anuluj subskrypcje i zapomnij o karnetach na siłownię. Wszystko czego potrzebujesz to komputer i oprogramowanie w chmurze.

2. Zarządzaj swoimi dochodami

Jako cyfrowy nomada musisz się upewnić, że masz finansowy bufor bezpieczeństwa. Nigdy nie wiadomo, kiedy skończy się zepsuty laptop, który trzeba będzie wymienić, lub problem z połączeniem internetowym. Kiedy tak się dzieje, musisz mieć coś, do czego możesz się zwrócić – i nie powinna to być karta kredytowa. Zanim wyruszysz w podróż po świecie, upewnij się, że masz awaryjne konto oszczędnościowe z kilkumiesięcznym dochodem, który pozwoli Ci przetrwać. Pamiętaj, że możesz być w stanie żyć oszczędniej jako cyfrowy nomada, ale nadal będziesz potrzebować gotówki.

3. Zdobądź odpowiednią technologię

Digital nomad czyli praca zdalna nie może żyć bez technologii. Aby odnieść sukces w jednej z najlepszych cyfrowych zawodów nomadów, będziesz potrzebować odpowiedniej technologii. Dla większości pracowników zaczyna się to od laptopa i niezawodnego połączenia internetowego. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziesz potrzebować również szeregu narzędzi opartych na chmurze. Specjalistyczne oprogramowanie dla Twojej konkretnej pracy (na przykład narzędzia księgowe i oprogramowanie do zarządzania projektami marketingowymi)

4. Chroń się

Podróżowanie po świecie może dać ci jedne z najlepszych doświadczeń w twoim życiu – ale nie zawsze jest to tak proste, jak się wydaje. Nadal będziesz żyć w prawdziwym świecie, w którym zdarzają się sytuacje awaryjne, pojawiają się urazy, a choroby są wszędzie. Będziesz potrzebować szczepień, aby dostać się do niektórych części świata, a także różnych innych rozwiązań w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa. Upewnij się, że masz dobrą polisę ubezpieczenia w podróży, która Cię pokryje niespodziewane wydatki.

5. Miej plan gdziekolwiek jesteś

Jako cyfrowy nomada niekoniecznie musisz decydować, gdzie będziesz pracować z miesiąca na miesiąc. Nie pojawiaj się po prostu w Tajlandii, mając nadzieję, że to rozwiążesz. Poświęć czas wyszukując najlepsze miejsca z Wi-Fi i znając swoją strefę czasową. Odrób pracę domową w każdym miejscu, które zamierzasz odwiedzić, aby wiedzieć, że jesteś odpowiednio przygotowany.

Do tej pory skupialiśmy się na wszystkich zaletach i wadach pracy zdalnej dla rzeczywistego cyfrowego nomady. Istnieją jednak również korzyści dla firm, które chcą zatrudniać pracowników zdalnych.

Firmy różnej wielkości zaczynają dostosowywać się do trendu pracy zdalnej. Chociaż z pewnością istnieją pewne wyzwania związane z zatrudnianiem i zarządzaniem zdalnymi pracownikami, w rzeczywistości Twój zdalny zespół może być jednym z najlepszych zasobów Twojej firmy. Korzyści obejmują:

1. Wyższe poziomy produktywności

Zespoły zdalne robią więcej w krótszym czasie. Mogą szybciej rozpoczynać nowe projekty, koncentrować się na tym, co trzeba zrobić i szybko poprawiać wyniki finansowe. Nie muszą dojeżdżać do pracy, aby wykonać zadanie, a także mogą wybrać pory dnia, które najlepiej pasują do ich metody pracy.

2. Czerpiesz z większej puli talentów

Jeśli Twoja firma koncentruje się tylko na zatrudnianiu lokalnych talentów, możliwości znalezienia określonych umiejętności są ograniczone. Być może uda Ci się przekonać garstkę osób do przeniesienia się do Twojego biura, ale w większości, twoja pula talentów będzie bardzo mała.

3. Obniżasz koszty

W dzisiejszych czasach nie musisz martwić się wynajmem drogiej powierzchni biurowej i kupowaniem komputerów biznesowych, aby prowadzić biznes. Jeśli pracujesz z cyfrowymi nomadami i pracownikami zdalnymi, tworzą oni własne biura, więc nie musisz. W ten sposób możesz zminimalizować zapotrzebowanie na nieruchomości i koszty ogólne, utrzymując wydatki na jak najniższym poziomie.

4. Pracownicy zdalni są zdrowsi i szczęśliwsi

Wreszcie, liczne badania pokazują, że różne aspekty pracy wewnętrznej mają wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników. Na przykład w Wielkiej Brytanii pracownicy spędzają średnio około 58 minut dojeżdżając do pracy, co kończy się podwyższeniem ciśnienia krwi i negatywnym nastrojem.

Pracownicy zdalni i cyfrowi nomadzi mają mniej stresu, z którym muszą sobie radzić, co oznacza, że ​​znacznie rzadziej dzwonią z powodu choroby, gdy czują, że potrzebują przerwy w pracy.

Digital nomad czyli praca zdalna – Cztery wyzwania

Teraz, gdy coraz więcej firm działa w 100% zdalnie, może to być idealna okazja, aby rozważyć korzyści płynące ze stylu życia cyfrowych nomadów. Chociaż pandemia mogła na jakiś czas wstrzymać plany, to po prostu daje ci więcej czasu na zgromadzenie oszczędności.

Zanim jednak zaczniesz, będziesz musiał wypracować strategię, jak przezwyciężyć niektóre z najczęstszych wyzwań związanych z pracą zdalną. Na przykład:

Wyzwanie 1: Problem z zarządzaniem czasem

Digital nomad czyli praca zdalna poddany jest pod presję rozproszenia ze wszystkich stron. Jeśli chcesz pozostać produktywny, będziesz potrzebować sposobu na zarządzanie harmonogramem lub czasem.  Zarządzając czasem, pamiętaj, aby zawsze pamiętać o strefach czasowych. Łącząc się z członkami zespołu lub klientami, musisz znaleźć czas, który pasuje do was obojga, aby nie trzeba było wstawać na wideokonferencję w środku nocy.

Wyzwanie 2: Problemy z wyłączaniem

Bez dojazdów do pracy lub fizycznego biura, które codziennie zostawiają umysł, oddzielenie życia osobistego i zawodowego może być niezwykle trudne. Możesz stale sprawdzać pocztę e-mail ze smartfona, łączyć się ze współpracownikami w mediach społecznościowych i nie tylko. Ale pamiętaj, nawet pełnoetatowi pracownicy biurowi mogą opuścić swoje biuro pod koniec dnia.

Chociaż ciągła praca może wydawać się dobrym sposobem na finansowanie cyfrowego stylu życia nomadów, wszyscy potrzebujemy od czasu do czasu przerwy. Upewnij się, że ustawiłeś swoją obecność w aplikacjach do współpracy zespołowej, aby ludzie wiedzieli, kiedy mogą, a kiedy nie mogą skontaktować się z Tobą z biura. Dobrym pomysłem jest również wyłączanie powiadomień z życia zawodowego po określonej godzinie każdej nocy.

Wyzwanie 3: Izolacja od zespołu

Kiedy nie jesteś w biurze, będziesz tęsknić za różnymi rzeczami. Nie będzie żadnych pogawędek na kawie ani zaimprowizowanych lunchów. Czasami może się wydawać, że tracisz prawdziwe kontakty z członkami swojego zespołu. Jeśli jednak możesz ulepszyć swoją strategię komunikacji, możesz podjąć kroki, aby rozwiązać ten problem.

Wyjdź poza utrzymywanie kontaktu za pośrednictwem mediów społecznościowych, zaplanuj regularne sesje wideokonferencji z osobami, z którymi pracujesz, aby móc łączyć się na głębszym poziomie poprzez komunikację twarzą w twarz. Pozostań w kontakcie przez cały dzień.  Regularnie planuj spotkania z mentorami w swoim zespole, abyś mógł śledzić wszystko, co dzieje się w biurze.

Skorzystaj z Internetu, aby dotrzeć do szerszej społeczności cyfrowych nomadów. Spotkanie z innymi niezależnymi pracownikami w Twojej obecnej lokalizacji może poszerzyć Twój krąg społeczny i zapewnić Ci więcej możliwości w przyszłości.

Nadeszła era cyfrowych nomadów

Chmura i nowa technologia zmieniły sposób, w jaki żyjemy i pracujemy. Czasy postrzegania pracy zdalnej jako odległego snu minęły. Krajobraz się zmienia, a eksperci przewidują, że do 2025 r. praca zdalna będzie równa, jeśli nie przezwycięży pracę stacjonarną.

W miarę jak coraz więcej firm dostrzega korzyści płynące z pracy digital nomadów czyli pracowników zdalnych, przy jednoczesnym dostępie do bardziej produktywnych pracowników, ruch cyfrowych nomadów będzie kontynuowany. W nadchodzących latach będziemy nadal widzieć większą liczbę cyfrowych nomadów i pracowników zdalnych na świecie, wyposażonych w narzędzia zwiększające produktywność i komunikację.

Podobne wpisy