Jak zbudować markę

Posiadanie silnej marki jest ważne dla wielu czynników sukcesu firmy, ale jak zbudować markę? Jednym z najważniejszych celów startupu jest budowanie marki. Jest to kluczowy czynnik umożliwiający wejście na rynek, a nawet ułatwiający wejście w wyspecjalizowane kanały, takie jak SEO czy PPC.  Pomyśl o 20 najcenniejszych markach. Prawdopodobnie znasz prawie każdy z nich.

Powodem, dla którego są popularne, nie jest to, że są po prostu duże. Każda z nich budowała swoją markę. Pytanie brzmi jak zbudować markę? Kilkadziesiąt lat temu wystarczyłoby mieć logo lub zamieszczać spoty w radiu. W dzisiejszych czasach to nie takie proste.

Marka to obietnica

Marka to przede wszystkim obietnica. To gwarancja, że ​​wiesz, co otrzymujesz, kupując produkt od firmy. Trampki Nike są wykonane z wysokiej jakości materiału i trwałe. Hotele Hilton są czyste i dobrze wyposażone. Obietnica Amazona stała się jego misją: mieć obsesję na punkcie klienta. Dzięki temu mają szybką dostawę, niskie ceny i duży wybór produktów. Samo posiadanie świetnego produktu jest warunkiem budowania marki.

Pierwszym krokiem do zdefiniowania marki nie jest myślenie o obietnicy, która brzmi dobrze, ale opiera się na głębokim zrozumieniu klientów. Kiedy wiesz, czego naprawdę potrzebuje klient, możesz pomyśleć o tym, jak przewyższyć oczekiwania docelowej grupy odbiorców. Klienci mają hierarchię potrzeb, co oznacza, że ​​jedne są ważniejsze niż inne. Ta hierarchia jest inna dla każdego produktu. Tak więc, gdy wiesz, co naprawdę cenią Twoi klienci, jeśli chodzi o rozwiązanie problemu, wiesz, na czym skoncentrować swoją obietnicę.

Drugi krok obejmuje ważny aspekt historii. Historie pomagały ludziom zapamiętywać informacje i lekcje od tysięcy lat. Są kluczowym elementem komunikacji, a także pomagają ludziom zapamiętać Twoją firmę. Aby tak się stało, historia musi być przekonująca, prosta i możliwa do odniesienia. Musi zawierać emocje, do których ludzie mogą się odnieść, ponieważ uczucia są najsilniejszym wyzwalaczem impulsów.

Trzecim krokiem jest możliwość spełnienia obietnicy za pomocą modelu biznesowego. Musi pasować do warunków ekonomicznych, w przeciwnym razie nie masz firmy. Tak więc, jeśli Twoim obietnicą jest dostarczenie najbezpieczniejszego oprogramowania, musisz wziąć pod uwagę koszty, jakie trzeba zapewnić, aby zapewnić stałe bezpieczeństwo. Jeśli obiecujesz dostawę pizzy w ciągu 30 minut, musisz być w stanie poradzić sobie z kosztami takiego transportu.

Czwartym krokiem jest umieszczenie Twojej obietnicy na tle konkurencji. Wymaga to analizy rynku, która uwzględnia segmenty rynku, na które kierują się twoi konkurenci. To pozwoli ci wybrać odpowiedni segment do ataku, w przeciwnym razie będziesz musiał rywalizować na tym samym poziomie, a to jest trudne. Zamiast tego, myśląc o Strategii Błękitnego Oceanu, chcesz stworzyć własny rynek lub przynajmniej być liderem w segmencie.

Wielu uważa, że ​​budowanie marki ma miejsce, gdy projektujesz logo i myślisz o fajnym sloganie. To niestety za mało. Marka powstaje na skrzyżowaniu historii, potrzeb klientów, modelu biznesowego i konkurencji. Dlatego krok piąty polega na zdefiniowaniu marki poprzez połączenie czterech poprzednich czynników.  Budowanie marki wymaga czasu, a przede wszystkim konsekwencji.

Gdybym miał stworzyć formułę dla marki wyglądałoby to tak:

Marka = Czas x Spójność x Zrozumienie klienta x Świetny produkt x Model biznesowy x Rynek x Historia

Design -> świetny produkt -> marka

Świetny produkt to podstawa marki. Przy tak szerokim wyborze możliwości w dzisiejszych czasach dobry produkt nie wystarczy. Nie sprzedasz kolejnej pary dobrych tenisówek. Produkt musi być wyjątkowy, z wyjątkiem towarów, które zazwyczaj są kupowane tak aby cena była niższa. W tym przypadku wystarczy być tanim. Jednak w przypadku wszystkich innych produktów dopasowanie produktu do rynku jest tylko wymogiem, a to oznacza, że ​​produkt musi być wyjątkowy.

Jakość produktu jest nieodłącznie związana z jego designem. Wpływa na wrażenia użytkownika, on- lub offline, a tym samym na postrzeganie jakości przez klienta. Ma to kluczowe znaczenie dla marki, ponieważ jeśli istnieje rozdźwięk między tym, co marka chce reprezentować, a jakością jej produktu, nie ma zaufania u klienta. Obietnicy nie można dotrzymać.

Wykonując pięć opisanych wcześniej kroków, powinieneś dobrze zrozumieć, jak powinien wyglądać projekt Twojego produktu.

Design ma duży wpływ na łatwość użytkowania produktu. Elementy projektowania są takie same w przypadku oprogramowania lub sprzętu, a nawet usług. Design to nie tylko to, jak coś wygląda, ale jak dobrze spełnia swoje zadanie i jak proste jest w użyciu. Apple zakorzeniło tę filozofię w swoim DNA. Produkcja Apple nie polega na tworzeniu pudełek dla ludzi, aby mogli wykonywać swoją pracę. Apple chodzi o coś więcej. U podstaw firmy leży przekonanie, że ludzie z pasją mogą zmieniać świat na lepszy.

Jak Google może mierzyć Twoją markę

We wstępie wspomniałem, że marka wpływa nawet na skuteczność kanałów, takich jak SEO czy PPC. Jak dokładnie to się dzieje? Jak zbudować markę która zawsze będzie na pierwszym miejscu w Google?

Posiadanie silnej marki jest bardzo ważne dla SEO z kilku punktów widzenia:

  • Zwiększenie rankingu wyszukiwania
  • Wysoki współczynnik klikalności (CTR)
  • Więcej linków zwrotnych
  • Tańsze reklamy

Google zapewnia Twojej witrynie silny wzrost w rankingu słów kluczowych związanych z marką, i to ma to sens. Gdy użytkownicy szukają „Amazon”, chcą wejść na amazon.com. Gdy użytkownicy szukają „smartfona Apple”, prawdopodobnie chcą mieć iPhone’a, dlatego strona docelowa apple.com powinna być najwyżej w rankingu.

Jednak Google musi najpierw zrozumieć, że jesteś marką, a do tego wykorzystuje twarde dane.  Wyszukiwania marek są najsilniejszym wskaźnikiem marki. Kiedy pewna liczba osób szuka słowa i z czasem liczba tych wyszukiwań rośnie, Google zaczyna uważać je za markę.

Słowa kluczowe z kombinacji słów z marką, są również bardzo skuteczne, ponieważ pokazują Google, że Twoja firma jest odpowiednia dla określonego produktu. Więcej wyszukiwań kombinacji słów z  nazwą marki często prowadzi do lepszych rankingów ogólnych słów kluczowych. Google wydaje się rozumieć związek dlatego twoje działania SEO i PPC stają się łatwiejsze.

Linki zwrotne, wzmianki i recenzje są kolejnym silnym czynnikiem wpływającym na zrozumienie marki przez Google. Im więcej i lepszych linków do marki masz z innych stron, tym silniejszy jest czynnik Twojej marki. Im lepsze są recenzje / wpisy o twojej marce, tym większe prawdopodobieństwo, że pojawisz się na szczycie listy wyszukiwań.

Cel: wzrost wartości marki

Budowanie marki nie jest zadaniem działu PR czy Marketingu. To zadanie całej firmy. Nie zapominaj, że marka ma wpływ na każdą część startupu: rekrutację, pozyskiwanie i utrzymanie użytkowników, referencje, elastyczność cenową, szukanie inwestorów….  Sposobem na ilościowe określenie marki jest wartość marki. Ludzie są gotowi zapłacić tym więcej za Twój produkt im silniejsza jest Twoja marka. Spójrz na niesamowitą elastyczność cenową Apple.  Co najlepszy Apple nie płaci za taką reklamę.

Podobne wpisy