jak odszukać swoją niszę w e-commerce

Nisza na sklep internetowy. Jak w 3 krokach wyszukać niszę na sklep internetowy?

Wiele osób w rozmowach pyta „co mogę sprzedawać?” przecież są już sklepy internetowe ze wszystkim. Otóż zawsze doradzam wyszukanie niszy, w której można zostać królem i stopniowo zwiększać skalę działania. Jeżeli prowadzisz firmę to zapewne już działasz i znasz swoją niszę na rynku. Jeżeli planujesz otworzyć sklep … oto prosty sposób jak w 3 krokach wyszukać niszę dla siebie.

Nisza na sklep internetowy to największa efektywność finansowa działania ponieważ:

 • robisz to co lubisz – twoja nisza
 • są osoby / firmy w stanie zapłacić za to co lubisz robić

Zatem:

KROK 1 – OD OGÓŁU…

znajdź szeroki obszar tematu, wejdź na dolny serwis podający statystyki ruchu w różnych domenach np. Quantcast.com W serwisie tym możesz zobaczyć statystyki podzielona na kraje i na urządzenia, z których pochodzi najwięcej użytkowniku, tematy które cieszą się popularnością w Polsce lub globalnie.

Z tej listy wybierz tematy ogólne, np. podróże, moda, historia, polityka, wybierzmy „ogrodnictwo” To jest nasz temat ogólny i w kolejnym kroku zaczniemy go badać głębiej.

KROK 2 – … DO SZCZEGÓŁU

zawężamy tematykę przez znalezienie wąskich tematów zapytywanych przez ludzi w internecie. W tym celu logujemy się do serwisu https://www.quora.com w którym ludzie zadają rożne pytania innym użytkownikom i wpisujemy do wyszukiwarki nasz temat ogólny. Otrzymamy wyniki które pokazują co ludzi interesuje w szczegółach.

W naszym przypadku możemy doszukać się następujących zawężeń tematu „ogrodnictwo”:

 • najlepsze strony poświęcone ogrodom
 • jak założyć ogród
 • zioła w ogrodzie
 • porady ogrodnicze
 • narzędzia ogrodnicze
 • ogrodzenia z roślin
 • książki ogrodnicze
 • drzewa w ogrodzie
 • oczka wodne
 • …… i dziesiątki innych nisz

Jeżeli na tej liście nie ma nic co się zaczyna ekscytować, wróć do kroku pierwszego i szukaj innego tematu ogólnego.

KROK 3 – MONETYZACJA

Kiedy już wybrałeś niszę i masz już gotową stronę to zarabiać możesz na 2 sposoby:

 • samodzielnie sprzedając produkty – własny sklep internetowy
 • prowadząc bloga tematycznego sprzedajesz cudze produkty w zamian za prowizję

W tym kroku chcesz sprawdzić czy w danej niszy są klienci lub firmy chcące płacić za sprzedaż / reklamę.

 • Sprzedaż w sklepie – sprawdzamy jaki ilości potencjalnych klientów i w jakiej cenie możemy do prowadzić do naszego sklepu lub bloga lane słów kluczowych Adwords. Z naszego badania wychodzi że możesz sprzedawać samodzielnie przygotowany podręcznik jak zrobić oczko wodne lub gotowe elementy do oczka z czego najbardziej poszukiwane są pompy do oczek wodnych. Teraz musisz wyszukać dystrybutora pomp i dogadać z nim warunki handlowe.
 • Sprzedaż w sieci afiliacyjnej – sprawdzamy w jednej z sieci afiliacyjnej np. https://www.clickbank.com/ czy są oferty powiązane z wybraną niszą. Potwierdza się się, że doskonałym tematem są oczka wodne w ogrodzie. Na polskim rynku też znajdziesz firmy sprzedające gotowe oczka lub budujące oczka. Średni koszt budowy oczka to ok 10-25 000 zł więc z pewnością będą chciały z tobą współpracować reklamowo

Dla weryfikacji danej niszy warto sprawdzić jeszcze trend w Polsce za pomocą narzędzia Google Trends https://trends.google.pl/trends/

Widać na poniższym wykresie, że temat od kilku lat utrzymuje się w stałym lecz sezonowym zainteresowaniu.

Zatem znaleźliśmy wspólnie nisze dla kogoś kto lubi rośliny / ogrody – oczka wodne. Aby zacząć zarabiać musisz teraz zarejestrować domenę i założyć tanią stronę www lub sklep aby zrobić prototyp biznesu. Tutaj  zasada jest prosta im taniej tym lepiej, musisz uruchomić stronę ale minimalizujesz inwestycję do momentu aż otrzymasz potwierdzenie że możesz zarabiać w danej niszy.

Minimalne koszty moim zdaniem to 1200 strona lub 2500 zł zł sklep. Domenę możesz zarejestrować bezkosztowo w promocji w Home.pl 

Jak szybko i tanio uruchomić sklep lub stronę?

Jeżeli potrzebujesz abym znalazł Tobie Twoją niszę zamów konsultację, wspólnie znajdziemy niszę dla twojego sklepu.