UGC treści generowane przez użytkowników

UGC treści generowane przez użytkowników to wszelkie treści — teksty, filmy, obrazy, recenzje itp. — tworzone przez ludzi, a nie marki. Masz fajne nowe ubrania, którymi chcesz się pochwalić światu? Są szanse, że zrobisz zdjęcie i opublikujesz je na swoich profilach społecznościowych. A może otrzymałeś nowy, ciekawy produkt i umieszczasz na swoim kanale YouTube film jako film unboxing? Niezależnie od tego, czy wiesz, czy nie, oba te przykłady to treści generowane przez użytkowników (User Generated Content).

Co to są treści generowane przez użytkowników?

Treści generowane przez użytkowników (znane również jako treści UGC lub treści generowane przez konsumentów) to oryginalne, specyficzne dla marki treści tworzone przez klientów i publikowane w mediach społecznościowych lub innych kanałach. UGC ma wiele form, w tym obrazy, filmy, recenzje, referencje, a nawet podcast.

 

Skąd pochodzi treść UGC?

Pomyśl o rozpakowywaniu filmów udostępnianych na TikTok lub pełnych pochwał postach na Instagramie. Twoi klienci są zwykle najlepsza grupą, z której będziesz chciał uzyskać UGC, ponieważ albo o to prosiłeś, albo dlatego, że zdecydowali się na udostępnianie treści o Twojej marce w sposób organiczny.

Lojaliści marki

Lojaliści, adwokaci lub fani. Niezależnie od tego, jak oznaczysz swoich najbardziej oddanych klientów, zazwyczaj są oni najbardziej entuzjastycznie nastawieni do Twojej firmy. Ponieważ lojaliści są tak pasjonatami oddawania czci przy ołtarzu marki, ten segment odbiorców jest gotowy, aby dotrzeć i poprosić o konkretne treści UGC.

Pracownicy

Treści generowane przez pracowników (Eemployee Generated Content) pokazują wartość i historię Twojej marki. Na przykład zdjęcia pracowników pakujących lub składających zamówienia lub film przedstawiający Twój zespół opowiadający o tym, dlaczego uwielbiają pracować dla Twojej firmy. Ta zakulisowa treść pomaga ustalić tożsamość marki i działa w mediach społecznościowych i reklamach, aby pokazać autentyczność.

Dlaczego treści generowane przez użytkowników są ważne?

UGC jest używany na wszystkich etapach podróży kupującego, aby wpływać na zaangażowanie i zwiększać konwersje. Treści zorientowane na klienta mogą być wykorzystywane w mediach społecznościowych i innych kanałach, takich jak poczta e-mail, strony docelowe lub strony kasy.

UGC przenosi autentyczność na wyższy poziom

W dzisiejszych czasach marki muszą walczyć o to, by być widzianymi w sieci, a konkurencja o uwagę odbiorców jest zacięta. W rezultacie kupujący są bardziej selektywni w odniesieniu do marek, z którymi wchodzą w interakcje i od których kupują, zwłaszcza notorycznie kapryśne Pokolenie Z.  I nie tylko konsumenci pasjonują się autentycznymi treściami. Autentyczność i jakość są równie ważnymi elementami udanej treści. I nie ma innego typu treści, który byłby bardziej autentyczny niż UGC od Twoich klientów.

Nie ulegaj pokusie fałszowania postów lub kampanii generowanych przez użytkowników. Odbiorcy szybko wywęszą fałszywe nastroje, które mogą poważnie zaszkodzić reputacji Twojej marki. Zamiast tego zawsze upewnij się, że Twój UGC pochodzi z jednej z trzech kohort: Twoich klientów, lojalistów marki lub pracowników.

Ludzie ostatecznie ufają innym ludziom, dlatego ważne jest, aby myśleć o UGC jako o współczesnym przekazie ustnym.

A ponieważ konsumenci częściej postrzegają treści tworzone przez użytkowników jako autentyczne w porównaniu z treściami tworzonymi przez marki, nadszedł czas na zainwestowanie w strategię marketingu społecznościowego opartą na autentyczności.

UGC pomaga budować lojalność wobec marki i powiększa społeczność

UGC daje klientom wyjątkową okazję do uczestniczenia w rozwoju marki zamiast bycia widzem. Wpływa to w dużym stopniu na lojalność i przynależność do marki, ponieważ ludzie rozwijają się, będąc częścią czegoś większego niż oni sami, a tworzenie UGC pozwala im być częścią społeczności marki.

UGC otwiera również rozmowy między marką a konsumentem, a ten poziom interakcji z marką pomaga budować i rozwijać zaangażowaną społeczność.

Udostępnianie treści odbiorców działa również w celu rozwijania i pogłębiania relacji publiczność/biznes, zwiększając lojalność wobec marki.

Zwiększaj konwersje i wpływaj na decyzje zakupowe

Treści generowane przez użytkowników mają ogromny wpływ na końcowe etapy podróży kupującego, kiedy chcesz przekonwertować swoich odbiorców i wpłynąć na nich, aby dokonali zakupu. UGC działa jako autentyczny społeczny dowód na to, że Twój produkt jest wart zakupu. Na przykład, Twoi odbiorcy widzą ludzi tak samo jak oni noszących lub używających Twojego produktu, co wpływa na ich decyzję o zakupie.

Adaptowalny i elastyczny

UGC można wykorzystać poza mediami społecznościowymi w innych kampaniach marketingowych, czyniąc strategię podejściem wielokanałowym. Na przykład możesz dodać obrazy UGC w wiadomości e-mail o porzuceniu koszyka, aby zachęcić potencjalnego kupującego do dokonania zakupu lub dodać treści generowane przez użytkowników do kluczowych stron docelowych, aby zwiększyć współczynniki konwersji.

UGC bardziej opłacalny niż influencer marketing

Średni koszt zatrudnienia influencera może sięgać kilku tysięcy złotych. Średni koszt poproszenia klientów o udostępnienie postów, na których cieszą się Twoim produktem? Prawie tyle co nic.  UGC to opłacalny sposób na skalowanie firmy i wprowadzenie nowej strategii marketingowej do miksu. Nie ma również potrzeby inwestowania pieniędzy w zatrudnianie efektownej agencji kreatywnej do produkcji zasobów marki lub treści do kampanii.

Po prostu połącz się z najważniejszymi osobami w Twojej firmie: z odbiorcami. Większość z nich będzie podekscytowana możliwością pojawienia się na Twoim kanale. W przypadku mniejszych marek lub tych, którzy dopiero zaczynają działalność, UGC jest tańszy i łatwiejszy w zarządzaniu niż inwestowanie w kampanie świadomości marki na większą skalę.

Działa w zgodzie z social commerce

Przyszłością zakupów online jest social commerce, czyli zakupy bezpośrednio w ulubionych kanałach społecznościowych. Główną zaletą handlu społecznościowego jest to, że pozwala odbiorcom na natywną konwersję w aplikacji mediów społecznościowych, zamiast wychodzić poza sieć w celu dokonania zakupu. Załóżmy, że przeglądasz Instagram i zatrzymujesz się na ładnym nowym szlafroku. Dotknij, aby dowiedzieć się więcej o produkcie, zdecydować się na zakup i dokończyć transakcję w aplikacji. To właśnie social commerce w akcji.

Rodzaje treści generowanych przez użytkowników

Treści generowane przez użytkowników są obowiązkową strategią tego sezonu dla marketerów w mediach społecznościowych i są dostępne w wielu stylach i formatach, aby pomóc Ci znaleźć odpowiednie dopasowanie do Twojej marki.

  • Obrazy
  • Filmy
  • Treści w mediach społecznościowych
  • Referencje
  • Recenzje produktu
  • Transmisja na żywo
  • Posty na blogu
  • Treści z YouTube

Niezależnie od wielkości marki wykorzystują treści generowane przez użytkowników, aby zwiększać świadomość, zwiększać konwersje i zaangażowanie społeczne, poszerzać swój zasięg i oszczędnie rozwijać swoją działalność. Jednym z rewelacyjnych przykładów UGC jest  GoPro, używają materiały tworzonych przez klientów do utrzymania swojego kanału YouTube, Trzy filmy zgromadziły łącznie ponad 400 milionów wyświetleń. Nieźle jak na treści, których produkcja nic nie kosztuje.

Podobne wpisy