#49 JAK POZYSKAĆ PARTNERÓW NA PROWIZJI
Uruchamianie programu partnerskiego w sklepie internetowym jest znakomitym pomysłem na pozyskanie wartościowego ruchu i zamówień. To droga na skróty, możesz wykorzystać innych Blogerów aby pracowali dla ciebie w zamian za prowizję od sprzedaży.
- Rekrutacja partnerów To najtrudniejsze zadanie, wymaga aktywnego podejścia do otwierania potencjalnych kontaktów i wskazywanie korzyści jakie odniosą partnerzy współpracując ze sklepem. Należy wskazać konkurencyjny i łatwy do uzyskania zyska partnera. Aby zdobyć partnerów możesz docierać do autorów serwisów tematycznych samodzielnie, możesz użyć reklamy w Google lub optymalizować stronę w sklepie o programie partnerskim tak aby pokazywała się wysoko na hasła typu „program partnerski + nazwa branży”. Dobrym sposobem jest rozpoczęcie współpracy z forami dyskusyjnymi bo automatycznie widzisz jak bardzo aktywna jest publiczność danego serwisu.
- Zarządzanie partnerami Po podpisaniu umowy partnerskiej należy proaktywne zarządzać partnerami. Jeżeli nie włożysz wysiłku w edukację i stymulowanie partnerów to po jakimś czasie partnerzy zapomną o promowaniu twojego sklepu. Dobrze jest też nawiązać osobiste relacje z partnerami, kiedy wiesz że rozmawiasz z konkretną osobą to łatwiej się współpracuje na poziomie osobistej relacji, razem zarabiacie współpracując i się znając.
- Prowizje partnerskie Wysokość prowizji zależy o marżowości produktów, są branże gdzie pracuje się na 1% a są takie (produkty informacyjne / szkoleniowe) gdzie prowizja dochodzi do 50%. Dobrym rozwiązaniem jest też tabela progowa (jak dla handlowców) pokazująca wzrost zysków partnera np.: powyżej 50 zamówień / miesięcznie prowizja wskakuje na wyższy poziom albo zaoferować partnerowi jakiś dodatkowy wartościowy bonus. Warto mieć świadomość że warto płacić wyższe prowizje na początku współpracy aby przejmować jak największą ilość nowych klientów z serwisu partnera. Z czasem partner może zrezygnować ze współpracy a pozyskani klienci zostaną najprawdopodobniej z tobą. Nie oszczędzaj na partnerach ponieważ całą czarną robotę wykonują ze swoimi czytelnikami aby pozyskać zamówienia, pamiętaj że partner tworzył swój serwis często wiele lat.
- Sieci partnerskie Korzystanie z sieci partnerskiej jest opcją pozwalającą uruchomić sprzedaż przez partnerów natychmiast. Ale są też wady sieci partnerskich, nastawione są na klientów z „grubymi portfelami” np. banki, finanse itp., nie da się pracować z nimi bez przedpłaty prowizji, partnerzy nigdy nie będą w stanie nawiązać z tobą relacji ponieważ mają relację z właścicielem sieci partnerskiej. Dodatkowo jeżeli chcesz zacząć współpracę z kilkoma sieciami na raz to pojawią się problemy, na 100% część partnerów pracuje w kilku sieciach, najchętniej tam gdzie otrzymują wyższe stawki, pojawia się wtedy problem komu wypłacić prowizję.
Daj zarobić partnerom a oni zarobią dla ciebie
Podstawowa zasada współpracy biznesowej w tym programów partnerskich to „dający dostaje”. Jeżeli dasz ludziom zarobić to sami będą przekazywali ci pomysły jak możecie zrobić razem więcej. Jeżeli ktoś czuje się dobrze wynagradzany to wkłada więcej wysiłku w swoją pracę ponieważ pracuje na wynik. Jeżeli chcesz mieć dobrych ambasadorów swojego sklepu pomóż im rozwijać ich przychody. Alternatywne formy współpracy partnerskiej mogą dotyczyć rozdawania kuponów, wspólnych konkursów, recenzji produktów. Możesz ustalać wynagrodzenie od złożonego zamówienia lub od wypełnionego formularza lub rejestracji na profilu lub na newsletter. Najlepsze grupy partnerów to:
- Blogerzy i video blogerzy (youtuberzy) – zyskujesz zaplecze zarówno ze słowami kluczowymi oraz pomijasz konieczność tworzenia swoich treści wideo
- Profile społecznościowe / grupy tematyczne na Facebooku – nie ma jak rozdawanie prezentów na dużych profilach w serwisach społecznościowych, zostań sponsorem nagród
- Stowarzyszenia i fundacje – otrzymują procent zamówienia na swoje cele statutowe, zyskujesz wizerunek pozytywnej postawy, np. sklep zoologiczny oddaje 5% schronisko dla psów (możesz przekazywać wtedy przekazać prowizję w postaci produktów)
Każdego partnera oceniamy indywidualnie, jedni mogą doprowadzać dużo klientów ale niskiej jakości (mała konwersja) a z kolei inni mają wysokiej jakości ruch ale bardzo mało. Tak czy inaczej wynik finansowy znamy i wiemy gdzie skuteczniej jest nam lokować środki we współpracę. JAK SKUTECZNIE SZUKAĆ PARTNERÓW Co chce usłyszeć / przeczytać osoba szukająca dochodu? Ile musi włożyć wysiłku pracy aby uzyskać 1 jednostkę zysku miesięcznie. Partnerzy sklepów internetowych mają brak zaufania do sklepów ponieważ nie wiedzą czy „polecanie” danego sklepu swojej widowni opłaci się i czy z powodu „polecenia” część jego widowni nie odejdzie. Dlatego należy usunąć obawy partnerów pokazując im wyniki sprzedażowe w prostej tabeli a najlepiej pobrany ekran z Google Analytics. Nie bój się pokazać im tych informacji, uwierz mi że można je zdobyć w Internecie bez twojego pytania o zgodę za pomocą wyspecjalizowanych serwisów informacyjnych. Partnerom pokazujesz tym gestem otwartość i szczerość swoich zamiarów a zainteresuje ich:
- Konwersja e-commerce
- Średnia wartość transakcji

Co taki partner wyliczy z tych informacji. Powiedzmy, że jest blogerem i posiada listę mailingową swoich czytelników w ilości 10 000 adresów. Jeżeli zdecyduje się puścić mailing reklamowy z informacją o twoim sklepie to zarobi:
- Wysłanych 10 000 maili otworzy 80% (wysoka wartość bazy) – open rate = 8 000 osób
- Z tych 8 000 kliknie i przejdzie do sklepu 50% = 4 000 osób wejdzie do Twojego sklepu
- Jeżeli w sklepie jest konwersja 3,5 % to należy mieć świadomość, a już wiesz że konwersja z email marketingu będzie wyższa i wyniesie powyżej 5%. To oznacza, że zamówienia złoży zamówienia złoży 150 osób o średniej wartości 600 zł = w Twoim sklepie pojawi się sprzedaż o wartości 90 000 zł
- Partner szybko wyliczy, że przy prowizji 10% otrzyma do ręki 9 000 zł, przy prowizji 20% zarobi 18 000 zł
Zasadnicze pytanie w tym momencie jest takie: czy współpraca z Tobą będzie się opłacała partnerowi. Pokaż zysk partnerowi, pokaż liczby. Twoim zadaniem jest zbudować swoją własną sieć partnerów i dać partnerom zarobić.
W razie problemów, możesz zawsze do mnie zadzwonić lub napisać maila.
Z przyjemnością pomogę uruchomić Twój sklep.
Napisz maila
office@ecommerce-manager.pl
Zadzwoń po poradę
+(48) 505 430 767