#79 OBSŁUGA POSPRZEDAŻOWA

Uzyskanie sprzedaży za pośrednictwem witryny jest pierwszą i najważniejszą przeszkodą w zbudowaniu stałej relacji z klientem. Posiadanie produktu, który przemawia do klientów, prezentacja produktów w atrakcyjny sposób i stworzenie skutecznej strategii marketingowej to kluczowe filary. Jednak zawsze musisz być gotowy do obsługi zwrotów produktów. Dlatego oferowanie wysokiej jakości obsługi posprzedażowej to tylko kolejne narzędzie marketingowe, które może zapewnić Ci powtarzające się zakupy.

Zakończenie sprzedaży internetowej nie oznacza końca Twojej relacji z klientem. Wręcz przeciwnie, ponieważ wyznacza początek relacji, która jest mierzona tym, jak reagujesz i zaspokajasz wszelkie reklamacje klienta. Serwis posprzedażowy istnieje w celu zagwarantowania pozytywnego kontaktu między kupującym a sprzedającym.

Obsługa posprzedażna to dodatkowy koszt dla firm e-commerce, niezależnie od tego, czy chodzi o dostawę zwrotów, czy zwrot pieniędzy za produkty. Wpływa to również na postrzeganie marki, ponieważ niezadowoleni klienci mogą zostawić negatywne recenzje po złym doświadczeniu.

Jak więc możesz poprawić obsługę posprzedażową?

Opracuj politykę zarządzania zwrotami produktów. Marketing zwrotów produktów jest niezbędny, ponieważ jest to jedna z najczęściej używanych usług posprzedażowych. Pozwala na nawiązanie relacji zaufania z klientami.

Aby maksymalnie ułatwić to Twoim klientom, dołącz formularz zwrotu do paczki. Wtedy Twój klient może łatwo zwrócić się, jeśli ma problem z zamówieniem. Twoja polityka zwrotów powinna być jasna i prosta do realizacji. Najwygodniejszym sposobem zwrotu niewłaściwego produktu przez klienta jest skorzystanie z otrzymanego pudełka.

Jak obniżyć wskaźnik zwrotów w Internecie

Nie można osiągnąć wskaźnika zwrotów w e-commerce na poziomie 0%. Istnieją jednak pewne sposoby, które można wdrożyć, aby ograniczyć zwroty produktów. Kiedy odwiedzają Twoją witrynę e-commerce, klienci mają określone oczekiwania co do rodzaju produktów, których szukają.

Mając to na uwadze, niezwykle ważne jest, aby opisy produktów były jak najbardziej realistyczne, musisz być obiektywny. Opisy te są bardzo pomocne dla klientów podejmujących decyzję o zakupie i pomagają zminimalizować potencjalne zwroty.

Nie zapomnij również analizować powodów, dla których klienci zwracają produkty, aby uzyskać szybkie sposoby optymalizacji.

Jak efektywnie zarządzać obsługą posprzedażową?

Zdobycie zaufania klientów i budowanie reputacji online to jedno z najbardziej satysfakcjonujących wyzwań dla firm e-commerce. Priorytetem Twojej obsługi posprzedażowej jest ułatwienie kontaktu między Tobą a Twoimi klientami. oznacza to, że Twoja obsługa posprzedażna jest jednym z najlepszych sposobów budowania zaufania online wśród klientów.

Oto proste pomysły do wdrożenia w sklepie:

Często zadawane pytania

Strona FAQ lub często zadawane pytania to lista pytań/odpowiedzi, których celem jest udzielenie odpowiedzi na często zadawane pytania dotyczące Twojej firmy lub produktów. Tworzenie FAQ jest proste i może zaoszczędzić niezliczone godziny tygodniowo, odpowiadając na te same pytania. Więc w twoim interesie jest poświęcenie czasu na jego utworzenie. Rzeczywiście, klientom przyjemniej jest mieć dostęp do odpowiedzi na pytania, które sobie zadają, w prosty i szybki sposób.

Ankiety satysfakcji

Jeśli Twoi klienci są zadowoleni, istnieje większe prawdopodobieństwo, że pozostaną lojalni wobec Twojej marki. Proste zapytanie klientów o ich szczęście może pomóc Ci pozyskać klientów i dać im do zrozumienia, że ich słuchasz. Możesz to zrobić za pomocą ankiet satysfakcji klienta.

Odpowiedzi od Twoich klientów pozwolą Ci przeanalizować, jakie zmiany są potrzebne, jeśli w ogóle, aby poprawić satysfakcję klientów. Innymi słowy, badanie satysfakcji klienta to nie tylko narzędzie pomiarowe, ale także jeden z fundamentów, na którym opiera się strategia poprawy satysfakcji klienta.

Klienci nie tylko kupują Twój produkt, kupują także obsługę klienta, którą zapewnisz po sprzedaży. W pełni zoptymalizowana i skuteczna obsługa posprzedażna może zapewnić:

  • zwiększona sprzedaż
  • większa lojalność klientów
  • odróżnienie od konkurencji
  • silna tożsamość marki

W razie problemów, możesz zawsze do mnie zadzwonić lub napisać maila.
Z przyjemnością pomogę uruchomić Twój sklep.

Napisz maila

office@ecommerce-manager.pl

Zadzwoń po poradę

+(48) 505 430 767

Podobne wpisy