#87 IMPORT z ALIBABA I ALIEXPRESS

Zarówno Alibaba, jak i Aliexpress to chińskie platformy e-handlowe założone przez Alibaba Group. Zasadniczą różnicą pomiędzy tymi dwoma stronami jest grupa odbiorców, do której są skierowane. Sklep Alibaba działa głównie na zasadzie B2B (business to business), czyli handlu pomiędzy przedsiębiorstwami. Służy ona do handlu zagranicznego. Pomaga przedsiębiorstwom skontaktować się bezpośrednio z hurtowniami zagranicznymi oraz ułatwia działalność w dowolnym miejscu na świecie.

Aliexpress jest skierowany głównie do odbiorców indywidualnych – model B2C (business to consumer), powstał lata później i ma na celu umożliwienie przedsiębiorcom sprzedaż do klientów zagranicznych gdzie nabywca jest z reguły użytkownikiem końcowym.

Minimalne wymagania dotyczące zamówienia to najmniejsza ilość produktu, którą można kupić. U sprzedawców Alibaba zwykle wynosi od 50 do 1000 sztuk, a im więcej produktów kupujemy, tym sprzedawane są po znacznie niższej cenie. Aliexpress takich wymagań nie ma i umożliwia zakup pojedynczych przedmiotów, ale cena jest wyższa.

Dropshipping to model sprzedaży internetowej, w którym to dostawca jest odpowiedzialny za proces dostarczenia towaru. Stanowi on ważną część oferty większości sprzedawców Aliexpress (dostawa dla kupującego jest darmowa). Odwrotnie jest u przedstawicieli Alibaba, którzy w większości nie oferują dropshippingu, ponieważ towary przez nich sprzedawane są „luzem”. Nie jest to duży problem, ponieważ istnieje wiele firm, które zajmuje się organizacją transportu produktów kupionych na Alibaba.

Import produktów z Aliexpress

Użytkowników korzystających z portalu Aliexpress podzielić można na dwie grupy:

  1. Osoby kupujące dla własnego użytku
    Jeżeli planujecie kupno towarów na portalu Aliexpress do własnego użytku i chcecie uniknąć dodatkowych opłat celno-skarbowych, to musicie zapamiętać jedną prostą zasadę. Jeżeli łączna wartość zamówionych towarów w jednej paczce nie przekroczy wartości 150 euro, to nie musicie opłacać cła. Podatek VAT naliczany jest niezależnie od wartości przesyłki.
  1. Osoby kupujące do dalszej sprzedaży
    Większość produktów, które wystawiane są na portalu Aliexpress produkowane są w Chinach na wewnętrzny rynek. Nie są to złe produkty, jednak często nie spełniają standardów bezpieczeństwa wymaganych w Europie, Stanach Zjednoczonych czy Australii. Należy pamiętać, że import produktów niespełniających norm unijnych i standardów bezpieczeństwa jest nielegalny. W przypadku jego odsprzedaży i ewentualnego wypadku, to importer jest za to odpowiedzialny.

Jeśli chcesz otworzyć sklep dropshipping i wysyłać produkty bezpośrednio z Chin wystarczy dodać do sklepu WooCommerce wtyczkę łączącą sklep z Aliexpress za 89$. Za pomocą tej wtyczki możesz łatwo importować produkty z AliExpress do sklepu WooCommerce za pomocą kilku prostych kliknięć i szybko sprzedawać je kupującym.

Import produktów z Alibaba

Alibaba w 2021 ogłosiła, że pierwsze samodzielne centrum logistyczne w Polsce zostało ukończone. Hub logistyczny powstał we współpracy z Cainiao, ramieniem logistycznym platformy. Magazyn będzie służył jako centrum realizacji dla sprzedawców AliExpress wysyłających produkty bezpośrednio z Polski i jest największą inwestycją w infrastrukturę zrealizowaną przez AliExpress w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Zamówienia wysyłane z hubu logistycznego zostaną dostarczone w gwarantowanym terminie 3 dni na terenie całej Polski i powinny dotrzeć do największym miast, takich jak Warszawa, Łódź, Poznań, Kraków i Katowice już następnego dnia w przypadku niektórych zamówień. Lokalizacja hubu będzie również wykorzystywana do obsługi okolicznych rynków, takich jak Czechy, Austria, Słowacja i Niemcy. Zatem można przypuszczać że w niedługiej przyszłości będzie można towar zamówić bezpośrednio do Polski do tego centrum co znacznie obniży kosztu transportu z Chin. Czas pokaże.

Tymczasem …

Same zakupy na Alibaba są stosunkowo intuicyjne i nie powinniśmy mieć z nimi większych problemów. Jeśli chcemy sami zaimportować produkty z Alibaba to warto pamiętać o:

  • Portal Alibaba jest jedynie pośrednikiem w zakupach. Kupujemy bezpośrednio od sprzedawcy/producenta, który na Alibaba oferuje swoje usługi. W związku z tym powinniśmy samodzielnie zweryfikować kontrahenta. Pewne gwarancje daje nam program Alibaba Trade Assurance, który jest swego rodzaju zabezpieczeniem zwrotu naszych kosztów, gdyby zamówienie nie zostało zrealizowane.
  • W niektórych przypadkach będziemy mieć możliwość zamówienia próbek towaru. W takim przypadku, zamiast składać zamówienie na kilkaset sztuk, możemy kupić jedną czy dwie sztuki w celu sprawdzenia jakości produktu.
  • Alibaba umożliwia wyszukiwanie producentów między innymi według posiadanych przez nich certyfikatów. Niestety część sprzedawców podaje nieprawdziwe informacje na ten temat. Jeśli więc odpowiedni certyfikat jest dla nas sprawą kluczową, powinniśmy na własną rękę zweryfikować to, czy producent nim dysponuje.
  • Kupowanie na Alibaba wiąże się z koniecznością opłacenia prowizji pobieranej przez serwis. Wysokość prowizji uzależniona jest od formy płatności. W większości przypadków wynosi ona około 3% wartości zamówienia.

W razie problemów, możesz zawsze do mnie zadzwonić lub napisać maila.
Z przyjemnością pomogę uruchomić Twój sklep.

Napisz maila

office@ecommerce-manager.pl

Zadzwoń po poradę

+(48) 505 430 767

Podobne wpisy