Jak skrócić czas ładowania strony
Czas ładowania strony to parametr, który często jest pomijany podczas tworzenia sklepu internetowego lub innej działalności online. Bardzo często jest zauważalny po wdrożeniu witryny. Ma bardzo duży wpływ na działanie strony oraz pozyskiwanie ruchu. Opisana powyżej sytuacja może zdarzyć się każdemu. Niestety w tym przypadku najwięcej traci właściciel strony, ponieważ użytkownicy rezygnują z odwiedzenia witryny i wybierają zakupy u konkurencji.
Wpisując w pasku przeglądarki nazwę wybranej strony internetowej zawsze musimy odczekać chwilę zanim interesująca nas witryna ukaże się naszym oczom. To, jak szybko załaduje się dana strona zależy od dwóch czynników: szybkości naszego łącza internetowego oraz Page Speed, czyli szybkości ładowania strony. Okazuje się, że czas ładowania strony internetowej ma znaczenie – wielu użytkowników rezygnuje z przejścia na daną witrynę, kiedy czas oczekiwania na jej załączenie się jest zbyt długi. Szybkość ładowania strony internetowej ma także wpływ na jej pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania. Na szczęście istnieją takie narzędzia jak PageSpeed Insights, które pokazują jak zredukować czas ładowania strony, a tym samym zwiększenia jej wydajności.
Czas ładowania strony a pozycja w wyszukiwarce
Czas ładowania strony ma nie tylko duży wpływ na zadowolenie użytkowników korzystających z danej witryny. Szybkość ładowania naszego bloga, czy prowadzonego przez nas portalu wpływa także na pozycjonowanie (SEO) naszej witryny w wynikach wyszukiwania.
Po pierwsze szybsze ładowanie strony wpływa na pracę robotów wyszukiwarek internetowych. Skrócenie czasu ładowania strony pozwoli owym robotom zwiększyć ich skuteczność poruszania się po stronie, co z kolei przyczyni się do szybszego zaindeksowania strony.
Po drugie krótszy czas ładowania strony oznacza także zmniejszenie ilość danych, gromadzonych przez wyszukiwarki. Google docenia portale, których szybkość ładowania jest wysoka i umieszcza je wyżej w wynikach wyszukiwania.
Jak skrócić czas ładowania strony?
Szybkość strony wpływa na Twoje wyniki finansowe, możesz popracować nad poprawą czasu ładowania strony. Aby skrócić czas oczekiwania, postępuj zgodnie ze sprawdzonymi metodami dotyczącymi czasu ładowania strony:
- Kompresuj i optymalizuj swoje obrazy: nie tylko poprawia to wygląd, ale nie spowalniasz strony przez przechowywanie tak dużej ilości treści.
- Usuń niepotrzebne wtyczki: Czasami wtyczki nie są pomocne i mogą zapychać Twoją witrynę. Upewnij się, że usunąłeś te, których nie używasz (i możesz to najpierw przetestować na swojej stronie testowej).
- Użyj sieci dostarczania treści (CDN): Może to zwiększyć wydajność witryny, dostarczając treści z serwerów znajdujących się bliżej użytkownika niż serwer źródłowy. Obrazy przesyłają się znacznie szybciej dzięki tej metodzie.
Użyj cache po stronie serwera
Cache po stronie serwera to poniekąd dobry i szybki sposób, na rozwiązanie wszystkich problemów z ilością oraz jakością kodu. Działanie mechanizmu cachowania jest proste. Pamiętasz co dzieje się gdy użytkownik wchodzi na stronę? Serwer uruchamia wszystkie funkcje i pobiera dane z bazy danych, by wygenerować kod HTML zrozumiały dla przeglądarki. W normalnych warunkach dzieje się to za każdym razem, gdy ktoś wchodzi na Twoją stronę. Jeśli, na Twoją stronę wejdzie 100 osób w ciągu minuty, serwer za każdym razem, od nowa wykona wszystkie funkcje. Sytuacja zmienia się po uruchomieniu cache. Teraz gdy w ciągu minuty, na Twoją stronę wejdzie 100 osób, serwer uruchomi wszystkie funkcje tylko raz (dla pierwszej osoby). Podczas gdy pierwsza osoba ogląda stronę, serwer zapisuję zawartość wygenerowanego kodu HTML do swojej pamięci podręcznej. Aby pokazać tę stronę pozostałym 99 osobom, serwer nie wykonuje już wszystkich niezbędnych funkcji. Po prostu pobiera zawartość statycznego pliku HTML i go wszystkim serwuje. Takie rozwiązanie znacząco ogranicza zasoby serwera i skraca czas odpowiedzi serwera.
Taką pamięć cache Redis używam w sklepach internetowych. które instaluję na serwerach LH.
LH.pl https://www.lh.pl/hosting
wykorzystaj kod rabatowy na hosting 20% rabatu
LH-20-216192
Pamiętaj! Liczy się każda sekunda.
Jak działa Redis?
Redis jest mechanizmem do magazynowania danych, który działa po stronie serwera i pozwala przechowywać dane w modelu NoSQL. W tym wypadku wszystkie dane ulokowane są w pamięci operacyjnej serwera, dzięki czemu ich odczyt jest niesamowicie szybki, a dostęp błyskawiczny. W zależności od aplikacji, Redis może zostać wykorzystany jako baza danych, pamięć podręczna, system przechowywania sesji lub tzw. broker wiadomości.
Czy Redis jest dostępny na każdym serwerze LH?
Dostępność Redisa na hostingu współdzielonym jest uzależniona od operatora – w LH.pl Redis jest dostępny w pakietach hostingowych Mango i Apple.