|

#48 WSPÓŁPRACA Z INFLUENCERAMI

Influencer marketing to forma promowania, która odnosi się współpracy z zewnętrznymi twórcami najróżniejszych treści w celu promowania swoich produktów i usług nowym odbiorcom. Obecnie generalnie koncentruje się na kampaniach w mediach społecznościowych, chociaż treści wykorzystujące rekomendacje celebrytów w bardziej tradycyjnych formach marketingu, takich jak reklamy telewizyjne, billboardy, opakowania produktów, czy product placement w filmach.

Ze względu na szeroką gamę influencerów prawie wszystkie sklepy mogą skorzystać z tego rodzaju współpracy. Influencer nie musi być znanym nazwiskiem, wystarczy, że będzie to ktoś, kto ma wpływ na Twoją konkretną grupę docelową i zaangażowaną publiczność online.

Znalezienie influencerów, którzy mają idealną grupę docelową dla Twojego produktu, jest samo w sobie czasochłonnym zadaniem. Nawet gdy już to zrobisz, co dalej? Jaką kampanię powinieneś rozpocząc z danym influencerem? Jaki rodzaj współpracy najlepiej sprawdzi się w przypadku Twojego produktu?

Oto kilka sprawdzonych pomysłów, które zainspirują cię do uruchomienia współpracy z influencerami.

Prezenty dla influencerów

Dobre rozwiązanie kiedy Twój budżet jest niewielki a chcesz uzyskać recenzję produktu i otworzyć drzwi do długoterminowych relacji. Prezenty dla influencerów (zwane również product seedingiem) to bezpłatne, bez zobowiązań lub w zamian za recenzję produktu, przekazanie produktu influencerom. To sposób na właściwe rozpoczęcie relacji z influencerami, możesz łatwo odfiltrować, którzy influencerzy naprawdę kochają Twój produkt, gdy publikują o Tobie za darmo. Dodatkowo Twoja współpraca z influencerem wydaje się bardziej autentyczna ponieważ odbiorcy wiedzą, że influencer nie otrzymuje wynagrodzenia za chwalenie Twojego produktu, więc recenzja influencera musi być prawdziwa.

Posty sponsorowane

Jeśli potrzebujesz tanich i szybkich i najczęściej jednorazowych wzmianek, które wesprą społeczny dowodu słuszności na temat twoich produktów, zamów post sponsorowany. Influencer publikujący post o marce z hashtagiem #reklama lub nagłówkiem „partnerem akcji jest [nazwa marki]”. To bez wątpienia najpopularniejszy rodzaj współpracy z influencerami.

Post sponsorowany to wpis influencera na temat Twojej marki w zamian za opłatę. Możesz wejść w regularną, długoterminową współpracę, w ramach której influencer wielokrotnie publikuje informacje o Twojej marce w różnych formatach, takich jak posty na Instagramie, Instagram Reels i Instagram Stories. Lub może to być jednorazowy post, w którym płacisz influencerowi za jednorazowe opublikowanie o Twojej marce.

Każdorazowo daj influencerom podstawową strukturę tego, czego od nich oczekujesz, w tym brief, wytyczne dotyczące treści i wezwanie do działania. Ale nie narzucaj zbyt rygorystycznych zasad, które ograniczają swobodę twórczą influencera. Pamiętaj, że wiedzą, co najlepiej działa na ich obserwujących.

Prezenty

Akcja prezenty ma miejsce miejsce, gdy influencer prosi swoich obserwujących o wykonanie określonej czynności w celu wzięcia udziału np w konkursie, w którym mają szansę wygrać darmowy towar Twojej marki. Do jakich działań influencer może skłonić swoich odbiorców? Typowe obejmują zapisanie się na listę e-mailową, obserwowanie konta marki i oznaczanie w mediach społecznościowych.

Program ambasadorów marki

Program amabasdorów jest najlepszy do budowania długotrwałych relacji z twórcami, przekształcania influencerów w rzeczników marki i uzyskiwania głębszego zaangażowania ze strony influencerów. Ambasador marki jest o krok dalej za influencerem. To Twój długoterminowy partner opłacany za konsekwentne promowanie Twojej marki w mediach społecznościowych, ucieleśnienie wartości Twojej marki i występowanie w roli rzecznika Twojej firmy. W przeciwieństwie do influencerów nie będą współpracować z konkurencją. Tak więc ich zaangażowanie w Twoją markę byłoby znacznie bardziej autentyczne, solidne i lojalne.

Przejęcia kont

Przejęcia kont mają miejsce, gdy influencer publikuje treści bezpośrednio z konta Twojej marki. Jakie korzyści przynosi to Tobie? Influencerzy ogłaszają, że przejmą Twoje konto na określony czas z wyprzedzeniem na swoich mediach społecznościowych i kierują odbiorców w Twoim kierunku. Możesz dać influencerowi dostęp do swojego konta w mediach społecznościowych lub poprosić go o post, podpis i hashtagi i wykonać za niego pracę. Tak czy inaczej, wybierz influencera, któremu ufasz i którego głos chcesz umieścić na swojej stronie w mediach społecznościowych.

Współpraca treści

Chcesz mówić o swojej marce własnymi słowami? Masz czas na samodzielne tworzenie treści i potrzebujesz wartościowych linków zwrotnych do swojej witryny. Na pewno znajdziesz wpływowych liderów opinii w Twojej branży, którzy tworzą posty na blogach lub przyjmują gości podcastów? Stoisz przed świetną okazją. Współpraca w zakresie treści ma miejsce, gdy publikujesz posty na czyimś blogu lub udzielasz bezpłatnego wywiadu podcastowego w zamian za promowanie swojej marki.

Możesz wtedy mówić o swojej marce własnymi słowami i rozmawiać bezpośrednio z konsumentami. Jasne, medium byłoby za pośrednictwem strony internetowej lub podcastu influencera, ale masz tutaj znacznie większą kontrolę niż inne formy współpracy.

Współpraca produktowa

Rozwiązanie dobre w przypadku większych budżetów marketingowych dla influencerów, współpracy z wpływowymi influencerami i podnoszenia poziomu programów ambasadorów marki. To może być świetny pomysł na współpracę z influencerem: współtwórz nowe produkty lub wprowadzaj na rynek nową gamę produktów we współpracy z influencerem.

Wspólne wprowadzenie produktu na rynek to duża sprawa zarówno pod względem budżetu, jak i wizerunku marki. Zarezerwuj go dla dużych wpływowych osób, którym ufasz, aby zapewnić pozytywny zwrot z inwestycji.

Organizowanie imprez

Zastosuj kiedy chcesz przyciągnąć dużą liczbę wpływowych osób na wydarzenie i zwiększania widoczności marki. Jeśli organizujesz wiele wydarzeń, konferencji lub seminariów internetowych, możesz współpracować z influencerami, aby przyciągnąć więcej uczestników i zwiększyć świadomość marki. Na tej zasadzie są zapraszani Youtuberzy do galerii handlowych.

Która metoda współpracy jest dla Ciebie odpowiednia?

Zawsze zachęcam do pracy nad budowaniem długoterminowych relacji opartych na wynikach. Jednorazowe akcje, takie jak posty sponsorowane lub prezenty, mogą być świetnym sposobem na rozpoczęcie związku. Jeśli odniosą sukces, spróbuj dalej rozwijać te partnerstwa za pomocą programu ambasadorskiego lub modelu płatności opartego prowizji od sprzedaży.

W razie problemów, możesz zawsze do mnie zadzwonić lub napisać maila.
Z przyjemnością pomogę uruchomić Twój sklep.

Napisz maila

office@ecommerce-manager.pl

Zadzwoń po poradę

+(48) 505 430 767

Podobne wpisy