#21 SŁOWA KLUCZOWE KTÓRE SPRZEDAJĄ

Dlaczego wyniki wyszukiwania w Google są tak ważne?  Ano dlatego że najłatwiej coś sprzedać kiedy klient sam z siebie pyta o dany produkt lub usługę czyli ma jakąś potrzebę i zaczął szukać rozwiązania.  Wg najnowszych statystyk 98% Polaków zaczyna poszukiwania właśnie w Google. I mamy 2 drogi aby się tam znajdować:

  1. Bezpłatna ale nie darmowa – ponieważ musisz poświęcić swój czas aby przygotować treść a następnie poczekać kilka miesięcy aby twoja treść została oceniona przez wyszukiwarkę.  W tym miejscu właśnie pojawia się magiczne skrót SEO  czy OPTYMALIZACJA lub POZYCJONOWANIE – są to wszystkie działania nad treścią i budową strony aby wyszukiwarka wysoko ją oceniła i wyświetliła na wysokich pozycjach ponad innymi stronami w wynikach wyszukiwania.
  2. Droga płatna – natychmiastowa – reklama Google Ads, którą uruchomimy w kolejnym odcinku.  Tu pojawia się skrót SEM  czyli działania wykorzystujące płatne  reklamy

Dziś trzeba świadomie używać obu tych dróg równolegle.  Zatem budując sklepy, tak konstruujemy wszystkie strony aby zawierały jak najwięcej słów kluczowych o które pytają użytkownicy. Jeszcze 5 lat temu w niektórych sklepach można było sprzedawać wyłącznie dzięki bezpłatnym wynikom w Google. Dziś ten procent dochodzi do 50% ponieważ większość sprzedawców chce mieć wyniki natychmiast i uruchamiają naprawdę duże budżety na reklamę aby pojawić się nad wynikami bezpłatnymi. 

Niemniej nadal jest to bardzo skuteczna metoda promocji ponieważ dobrze wykonana praca daje efekt na wiele miesięcy lub nawet lat. Jak Google ocenia każdą stronę? Firmy pozycjonujące często wmawiają swoim potencjalnym klientom, że jest to magia ale to trochę naginanie rzeczywistości. Google w prosty sposób podaje co trzeba zrobić, nie potrzeba stosować żadnych magicznych trików. 

Oto strona, na której znajdziesz wszystkie zalecenia Google: https://support.google.com/webmasters/answer/35769?hl=pl  Podstawowa zasada brzmi: Twórz strony z myślą o użytkownikach, a nie wyszukiwarkach. Słowa kluczowe są jak drogowskazy dla robotów wyszukiwarek. Kiedy masz je ustawione w odpowiednich miejscach na stronie to wyszukiwarka wie że potencjalny klient  powinien otrzymać link do twojej strony. Optymalizacja dla wyszukiwarek polega na tworzeniu treści strony w taki sposób aby była łatwo znajdowana dla wyszukiwarki a następnie dla klientów. Zatem jak wybrać właściwe słowa kluczowe?  Nie wszystkie słowa kluczowe są warte tyle samo, jedne są trudniejsze tzn jest więcej chętnych aby być wysoko w wynikach po ich wpisaniu a inne mniej. Wartość słowa przekłada się wprost na sprzedaż. Dobre słowo sprzedaje, słabe słowo sprzedaje mało. Aby dotrzeć do dużej ilości użytkowników, wystarczą proste hasła kluczowe jedno czy dwu wyrazowe są to zapytania generyczne. Jednak gdy chcemy trafić na kupujących  to powinniśmy używać słów wskazujących na bardziej konkretne oczekiwania co do produktu. Takie precyzyjne frazy to inaczej frazy typu long-tail czyli długi ogon. 

Fraza z długiego ogona, jest zazwyczaj rozbudowana i składa się z więcej niż 3 słów, precyzują oczekiwania użytkownika i chociaż są rzadziej stosowane niż frazy generyczne to częściej prowadzą do konwersji  Przykład:  porcelana   Ponad 76 milionów wyników !!!

Jest to ogólne zapytanie ale nie wiemy nic o oczekiwaniach szukającego,  czy jest sens się bić oczywiście że tak ale  przebicie się nowej domeny przed innych graczy w wynikach zajmie ok roku pod  warunkiem że w naszym sklepie będziemy mieli więcej wysokiej jakości treści o porcelanie niż konkurencja.  W praktyce  „porcelana” jest dla nas na starcie zbyt ogólne, nie wiemy czy klient chce kupić porcelanę, czy dowiedzieć się jak wytwarza się porcelanę.

Nie wiemy  jakie są oczekiwania klienta co do wyniku.  Kiedy szukający wpisze hasło 2-3-4 wyrazowe nagle okazuje się że ilość konkurencji drastycznie spada -0 widać to po ilości wyników stron  a co ważniejsze przebicie się w wynikach zajmuje znacznie mniej czasu i szybciej uzyskamy sprzedaż  z takiego słowa jeżeli jest powiązane z naszą ofertą Przykład:  porcelana angielska   Już tylko 190 000 wyników !!!

Przykład:  ekskluzywna porcelana angielska  Już tylko 140 000 wyników !!! Wiemy czego potrzebuje klient który wpisze „porcelana angielska”  lub “ekskluzywna angielska niebieska” – szuka już precyzyjnie. Wystarczy napisać trochę treści i wzbudzić zaufanie.  Drastycznie spada nam ilość stron konkurujących. I takie okazje wykorzystujemy. Dla przykładu pokażę wpis na blogu o porcelanie angielskiej w sklepie DEKODEKO.PL (sklep taki sam jak ten, który budujesz dla siebie – WordPress + WooCommerce + Hurtownia XML) 

Tu pojawia się pytanie:  SKĄD BRAĆ SŁOWA KLUCZOWE i CO Z NIMI ROBIĆ?  NAJPROSTSZA METODA – PODPOWIEDZI WYNIKÓW WYSZUKIWANIA   Po wpisaniu słowa ogólnego do wyszukiwarki Google na górze pojawia się okno z podpowiedziami a na dole pojawią się linki do innych zapytań :  inne osoby szukały również: ….  i to jest lista słów powiązanych, które powinieneś używać w swoim sklepie.

PLANER SŁÓW KLUCZOWYCH w GOOGLE ADS  W koncie Google  Ads (które założymy do uruchomienia reklam poniżej) w górnym menu Narzędzia / Planer słów kluczowych. ….   Wpisujemy ogólne słowa  i otrzymujemy dane statystyki – ile miesięcznie osób szuka danego słowa kluczowego. 

W razie problemów, możesz zawsze do mnie zadzwonić lub napisać maila.
Z przyjemnością pomogę uruchomić Twój sklep.

Napisz maila

office@ecommerce-manager.pl

Zadzwoń po poradę

+(48) 505 430 767

Podobne wpisy