Inwestowanie w sklepy internetowe

Zakup i sprzedaż sklepów internetowych jest tak samo dochodowym zajęciem jak flipowanie mieszkań. Jeżeli posiadasz podstawową wiedzę z zakresu marketingu cyfrowego i masz dużo pomysłów lub kontaktów to być może będzie to dla ciebie idealna forma inwestycji.

Ciężko ocenić ryzyko związane z kupnem i sprzedażą sklepów internetowych w Polsce. Z jednej strony ceny sklepów mocno spadają, lecz z drugiej trudności ze znalezieniem odpowiedniego inwestora mogą sprawić, że będzie Ci trudno sprzedać sklep z zyskiem. Kluczowe jest znalezienie sklepu internetowego z potencjałem na rozwój, którego przebudowa nie pochłonie wielkiego kapitału a pokażesz inwestorowi potencjał wzrostu.

Zakup sklepu internetowego wiąże się z pewnymi ryzykami, podobnie jak każda inwestycja. Oto kilka kwestii, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji o zakupie:

  • Konkurencja: Przed zakupem sklepu internetowego należy dokładnie przebadać konkurencję w danej branży. Istnieje ryzyko, że rynek jest już nasycony lub sklep ma trudności z pozyskaniem klientów.
  • Produkty i dostawcy: Należy dokładnie przebadać produkty oferowane przez sklep oraz dostawców, z których korzysta. Istnieje ryzyko, że produkty są przestarzałe, nieatrakcyjne lub niskiej jakości. Podobnie, dostawcy mogą być niezawodni lub mają wysokie koszty, co wpłynie na marżę sklepu.
  • Koszty: Przed zakupem sklepu należy dokładnie przebadać wszystkie koszty związane z jego prowadzeniem, takie jak koszty magazynowania, koszty reklamowe i koszty obsługi klienta. Warto sprawdzić, czy sklep jest w stanie generować wystarczający dochód, aby pokryć te koszty.
  • Technologia: Sklep internetowy musi być w pełni funkcjonalny i zintegrowany z systemami płatności oraz dostawcami. Należy sprawdzić, czy sklep spełnia standardy niezbędne do rozwijania sprzedaży.

Flipy sklepów internetowych stają się popularnym sposobem na inwestowanie w biznes. Jest to bardzo atrakcyjna opcja, która nawet przy mało zasobnym portfelu finansowym, może Ci umożliwić zysk w wysokości nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych na jednej transakcji. Flip na sklepie to forma krótkoterminowego inwestowania w sklep internetowy max 1 rok, która polega na zakupie sklepu w niskiej cenie i jego znacznie droższej sprzedaży. Najczęściej flipperzy, czyli osoby kupujące biznesy zawodowo, wykorzystują cztery okazje zakupu po niższej cenie, które opierają się na kupnie sklepu w momencie kiedy:

  • sklep wymaga radykalnej przebudowy
  • firma nie jest w stanie inwestować dalej w rozwój
  • właściciel sprzedający nie ma pomysłu na rozwój sklepu
  • właściciel potrzebuje wolne środki pieniężne

Po zakupie sklepu internetowego, nowy właściciel jak najniższym kosztem podnosi sprzedaż co radykalnie podnosi wartość sklepu internetowego. Przy użyciu skutecznych narzędzi reklamowych w bardzo krótkim czasie można wykręcić wynik sprzedażowy, który będzie już interesujący dla większego inwestora. Już od pierwszego dnia kiedy aktywnie rozwijasz sprzedaż w sklepie, szukasz intensywnie dla kogo będzie to opcja do zainwestowania.

Kwotę uzyskaną ze sprzedaży firmy / sklepu internetowego inwestor ponownie przeznacza na kupno nowego sklepu.

Jak zacząć kupować i sprzedawać sklepy internetowe ?

Jeśli chcesz rozpocząć tą formę zarabiania, to warto abyś miał minimalne doświadczenie w sprzedaży internetowej. Jeśli nie masz żadnego doświadczenia, zamów sklep pod klucz w którym poznasz codzienne problemy z jakimi wiąże się ta forma sprzedaży. Na start idealnym pomysłem jest zbudowanie samodzielnie sklepu i próba sprzedaży na wolnym rynku.

Jeśli masz już doświadczenie e-commerce to potrzebujesz oczywiście środki inwestycyjne na zakup sklepu i jego ponowny rozruch. Brak pieniędzy nie jest zaporowym czynnikiem w inwestowaniu w sklepy internetowe. Możesz dołączyć do społeczności lub współinwestować z innymi osobami. Ktoś daje kapitał, ktoś daje umiejętności marketingowe, ktoś inny obsługuje klientów.

Jak znaleźć sklep na sprzedaż?


Umiejętność wyszukiwania ciekawych okazji inwestycyjnych jest w tej profesji na wagę złota. Jeśli wiesz, gdzie wyszukiwać tanie sklepy to masz przewagę na innymi inwestorami. Wiedza ta nie jest tajemna, ale bardzo często wymaga po prostu dobrych znajomości.

Jeśli chcesz otrzymywać ciekawe oferty sklepów na sprzedaż zapisz się do specjalnego newslettera.

Ile można zarobić sklepach?

Czasami udaje mi się pomnożyć środki 10-krotenie ale najczęściej jest to 2-3 krotność ceny zakupu. Odpowiedź na tak zadane pytanie jest dość złożona, gdyż zależy od wielu czynników. Wśród najważniejszych należy wymienić:

  • jak rentowny jest sklep w momencie sprzedaży
  • jaką wiedzę posiadasz w zakresie zwiększania sprzedaży w sklepie
  • możesz zarabiać na bieżącej obsłudze zamówień a szykować sklep pod sprzedaż w przyszłości
  • możesz zmienić model sklepu na dropshipping i rozwijać go dla siebie
  • możesz przebudować sklep z wykorzystaniem magazynu fulfilment sprzedając bez paczek

Czy umowa sprzedaży sklepu musi być zawarta u notariusza?

Warto wiedzieć, że umowa nie musi być podpisania w obecności notariusza. Strony mogą przygotować dokument na własną rękę, jednak nie jest to bezpieczna forma. Jeżeli zdecydujesz się na podpisanie umowy zakupu / sprzedaży poza kancelarią notarialną, musisz wiedzieć, że jest to równoznaczne z rezygnacją z możliwości dochodzenia swoich praw, wynikających z przedmiotowej umowy, przed sądem.

Stworzona we własnym zakresie tworzy tzw. słabszy skutek umowy, co oznacza, że strona poszkodowana może liczyć jedynie na zwrot poniesionych kosztów przygotowania zawarcia umowy i samego jej zawarcia, i na nic ponadto.

Z punktu widzenia podatków, umowa sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest niezbędna do zawarcia przed notariuszem i często jest bardziej opłacalna z powodu niższych obciążeń podatkowych.